Restaurācija

Vjatka

Restaurācija ir ilgstošs darba process, kura rezultātā tiek uzbūvēts autentisks auto vai moto eksemplārs. Caur dažādiem izpētes un meklēšanas procesiem tiek restaurēta ikkatra detaļa. Lielāka vērtība, protams, ir oriģinālajām detaļām, taču nepieciešamības gadījumā tiek izgatavota jauna detaļa, kas veidota ievērojot oriģinālās detaļas tehnoloģiju un materiālus. Ne visi materiāli labvēlīgi pārcieš laika uzliktos pārbaudījumus - gumija paliek sausa un saplaisā, āda bez pareizas apstrādes paliek cieta un trausla. Metāls sāk rūsēt. Eļļas sabiezē, kas prasa mehānismu izjaukšanu un rūpīgu apstrādi.

Izglāb no rūsas!

Izglāb no rūsas!

Izglāb no rūsas! Tā ir mūsu muzeja devīze. Daudzas lietas laika gaitā iet bojā dažādu apstākļu dēļ, metālam lielākais ienaidnieks ir rūsa. Rūsas procesu var apstādināt vai izlabot radītos bojājumus. Atkarībā no rūsēšanas pakāpes tiek izvēlēta atbilstoša restaurēšanas metode, vieglākos gadījumos pietiek ar nelielu kosmētisku iejaukšanos, smagākos bojātā vieta tiek nomainīta pret jaunu metāla daļu. Pareizi restaurēta un apstrādāta lieta kalpos un priecēs vairākas paaudzes. Svarīgi saglabāt kulturvēsturisko mantojumu - kādreiz Latvijā būvēja un montēja gan auto, gan motociklus, gan velosipēdus un tie bija vieni no labākiem pasaulē! Mums ir ko atcerēties. Ja Jums ir kāda lieta, kuru vairāk nevariet uzturēt, bet vēlaties saglabāt nākamajām paaudzēm, prasiet mums padomu - mēs Jums palīdzēsim!

Tula200

Materiāli

Šujmašīna

Auto restaurācijā nopietnu vietu aizņem šūšana. Smalki ādas polsterējumi, paneļi un uzlikas. Detaļu izsmalcinātība dod smalku vēsturisku šarmu. Kabrioletu jumtiem tiek izmantots vizuāli līdzīgs, bet šodienas tehnoloģijām atbilstošs jumta materiāls, kurš kalpos daudz ilgāk par oriģinālo priekšteci! Svarīgi veidot vienotu restaurētā objekta koptēlu, labs piemērs ir veiksmīgā F/N motocikla ādas aksesuāri, kas darināti vecinātā tehnikā.

Šujmašīna

Dzelži

Virpa

Metāla apstrāde ir būtisks auto restaurācijas process. Vairāk nekā 40 gadu pieredze auto restaurācijā, kas tiek nodota no paaudzes uz paaudzi, ļauj izmantot autentiskus metāla apstrādes veidus. Kalšana, virpošana, frēzēšāna, locīšana, aukstā kniedēšana, visdažādākie metināšanas veidi, hromēšana, kodināšana uc. - visdažādākās tehnoloģijas tiek izmantotas veco spēkratu restaurācijā.

Krāsas

Horch951

Krāsas ir spilgta tā laika liecība. Reizēm vērts atstāt oriģinālo krāsojumu, kāds tas ir, bet pārsvarā muzeja eksponāti tiek restaurēti pilnībā, jo krāsa ir nolietojusies - korpuss pārsvarā ir sarusējis.
Tad restaurācijas gaitā krāsojums tiek atjaunots, pielietojot rokas krāsošanas procesu atbilstošu tam laikam. Auto tiek rūpīgi vairākkārtīgi gruntēts, slīpēts, krāsots un pulēts, saglabājot pagājušā gadsimta meistaru atstāto rokrakstu, jo liela daļa metāla daļu ir izgatavotas ar auksto rokas kalšanas metodi.

Krāsu noskaņa

Horch951

Krāsas ne tikai piešķir restaurētajam braucamrikam kādreizējo spožumu, bet krāsa kļust par atraktīvu dominanti - vecais spēkrats atzimst jaunā veidolā. Bieži vien padomju laiku tehnika izcēlās ar tehniskajām nepilnībām, kuras restaurācijas gaitā tiek labotas. Cilvēki ar sajūsmu un prieku ierauga sev tik mīļas lietas jaunā skatījumā! Šie braucamrīki ir spilgtas personības ar savu šarmu, ne velti tie ir kādreizējo kino filmu varoņi. Nu pienācis laiks jaunam uznācienam pilnā krāšņumā.

Process

Kanna

Automašīnu, motociklu, velosipēdu detaļās, kuras parastam skatītājam var šķist nebūtiskas, it kā visām mašīnām vienādas lietas, restaurators var saskatīt un atrast atbildes uz daudziem jautājumiem. Pavisam maza, sīka detaļiņa var atklāt kāda unikāla modeļa esību, lampiņa- piederību konkrētam modelim, bet kāda mehāniska sastāvdaļa var būt par būtisku rādītāju auto vai motocikla uzbūvē.
Tas ir interesants un aizraujošs process... meklēt, pētīt, analizēt!

Liecības

Kanna

Vēstures materiālu pētīšana, dažādu materiālu analīze palīdz labāk saprast mašīnbūves filozofiju vēstures gaitā. Autoindustrija apkopo sava laika labāko gan modē, gan tehnoloģijā un iespējās. Šīs lietas nāk ar pagājušā gadsimta auru - ko cilvēki domāja, ko darīja, kā mīlēja. Visdažādākās vēstures liecības palīdz auto restaurācijā, jo tā var izsekot amatnieku prasmēm un izmantotajām tehnoloģijām - to savstarpējai mijiedarbībai vēstures gaitā.

Kanna