Pk, Se, Sv 12:00 - 18:00
Kantora iela 22a, Rīga
  • Latviešu valoda
  • English
  • Русский

Piesaki ekskursiju zvanot  | +371 26 414 162

Skatīt visus spēkratus

J Bukse

Latvija,

Jēkaba Bukses mehāniskā darbnīca Rīgā

Pazīstamais Baltijas meistars un citu augstu velosporta titulu īpašnieks Jēkabs Bukse (1979- 1942), noslēdzot savas sacīkšu riteņbraucēja gaitas 1912.gadā Rīgā, Aleksandra ielā 144, nodibināja velosipēdu darbnīcu „Merkur”. Taču divriteņu izgatavošana drīz tika pārtraukta, jo sākā Piramis pasules karš un J. Bukses darbnīcu nācās evakuēt.

1921. gadā pēc atgriešanās no Krievijas darbnīcu iekārtoja jaunā vietā –Elizabetes ielā 83/85. Būdams progresīvs cilvēks, J. Bukse īpašu vērtību veltīja tehnikas jaunumiem. Viens no tiem bija motocikli. Darbnīca veica motociklu remontu un uzņēmās slaveno angļu BSA motociklu un velosipēdu tirdzniecības pārstāvniecību.

Lai gan nebija ārzemju firmu pārstāvniecību un trūka izejvielu, J. Bukse atsāka arī velosipēdu izgatavošanu pēc pirmskara paraugiem, jo atjaunojās sakari ar detaļu piegādātājiem no ārzemēm.

Pretstatā citu darbnīcu ražojumiem, kas bija komplektēti, galvenokārt, no Vācijā ražotajām detaļām, J. Bukses velosipēdi „Merkur” bija ieturēti angļu stilā. To konstrukcijā plaši izmantoja angļu „BSA”, Eadie”, „Perry”, „Renold”, „Brooks” firmu ražojumus. Vairākiem modeļiem tikai galvenās daļas bija no firmas BSA, bet rāmis – pašu izgatavots.  Nelielās partijā J.Bukses darbnīcā velosipēdus ražoja līdz 1940.gadam.

Tehniskie parametri

  • Manufacturer Jēkaba Bukses mehāniskā darbnīca
  • Izlaiduma gads