Pk, Se, Sv 12:00 - 18:00
Kantora iela 22a, Rīga
  • Latviešu valoda
  • English
  • Русский

Piesaki ekskursiju zvanot  | +371 26 414 162

Skatīt visus spēkratus

Omega 2

Latvija,
Omega

Akciju sabiedrība ”Omega” 1927-1940

Par akciju sabiedrības „Omega” patstāvīgas darbības sākumu ir jāuzskata 1927.gads, kad Gustavs Ērenpreis izstājās no uzņēmuma „Tirdzniecības un rūpniecības akciju sabiedrība “G.Ērenpreis un Biedris”, kas atradās bijušajās A.Leitnera velosipēdu fabrikas telpās Brīvības ielā.
G.Ērenpreis fabrikā ražotie velosipēdi „Omega” labās kvalitātes dēļ jau bija guvuši popularitāti riteņbraucēju vidū.

1928. gadā tika noslēgts izdevīgs līgums ar PSRS tirdzniecības pārstāvniecību par 3000 velosipēdu piegādi Padomju Savienībai. Nākamajos gados piegāžu apjomu bija paredzēts palielināt. „Omega” noslēdz arī apgādes līgumu ar Latvijas armijas riteņbraucēju vienību un uzsāka liela valsts pasūtījuma izpildi. Tas deva ievērojamu peļņu uzņēmumam un pavēra iespējas fabrikas paplašināšanai.

1930.gadā akciju sabiedrība iegādājās nekustamo īpašumu Kalnciema ielā 36/38, kur sākās celtniecības darbi, lai iekārtotu modernu un augstražīgu fabriku. Ārzemēs tika iegādāti vismodernākie specialie darbgaldi un ierīces. No ārzemēm tika uzaicināti vairāki augsti kvalificēti inženieri un meistari. Darbu sāka jauns riteņu aploču un dubļu sargu valcēšanas iecirknis. 1931.gadā sāka darboties moderna hromēšanas iekārta un pirmo reizi Latvijā galvenajām velosipēdu daļām uzklāja spīdīgo un izturīgo hromu.

Visam labi iesāktajam darbam svītru pārvilka politika. Latvijas valdība 1932.gadā denonsēja tirdzniecības līgumu ar PSRS. Velosipēdu ražošana krasi samazinājās. Uzņēmums cieta ievērojamus zaudējumus ārzemēs iepirkto dārgo izejvielu neizmantošanas dēļ.

Tomēr krīzes risinājumi tika atrasti un jau 1935.gada septembrī fabriku sāk pārvietot uz telpām Kalnciema ielā36/38.

Kopš 1937.gada sākuma fabrikai izveidojās veiksmīga sadarbība ar Liepājas Kara ostas darbnīcām (KOD) un vēlāko valsts uzņēmumu „Tosmāre”. Liepājā tika uzsākta KOD brīvrumbu ražošana pēc vācu sistēmas Torpedo parauga un „Omega” kļuva par šī uzņēmuma produkcijas pasūtītāju, kuras speciāli tika marķētas ar „Omegas” firmas zīmi. „Omega” bija plaša profila uzņēmums. Te izgatavoja ne tikai velosipēdus, bet arī galda piederumus, bārdas skujamos nažus, slidas, kā arī veica automobiļu un motociklu remontu.

Visu labi nostādīto ražošanas un tirdzniecības procesu pārtrauca padomju okupācija 1940.gada vasarā. Akciju sabiedrība tika nacionalizēta. Velosipēdu fabrikas vietā tika izveidots LPSR Vietējās rūpniecības ministrijas pakļautībā esošs metālapstrādes valsts uzņēmums ”Omega”.

Tehniskie parametri

  • Manufacturer Omega
  • Izlaiduma gads