Pk, Se, Sv 12:00 - 18:00
Kantora iela 22a, Rīga
  • Latviešu valoda
  • English
  • Русский

Piesaki ekskursiju zvanot  | +371 26 414 162

Skatīt visus spēkratus

Ozolnieks

Latvija,
Ozolnieks

Pētera Ozolnieka fabrika Rīgā 1895-1940

P. Ozolnieks 1894. Gadā nodibināja nelielu mehānisko darbnīcu Aleksandra (tagad Brīvības) ielā 33, kur uzsāka dažādu mehānismu, to skaitā velosipēdu remontu.

1895. gadā P. Ozolnieks izlēma darbnīcā uzsākt arī velosipēdu izgatavošanu un saņēma atļauju atvērt velosipēdu fabriku.

1899.gadā P.Ozolnieks devās uz Vācijas rūpniecības centriem. Vairāk nekā gadu viņš nostrādāja dažādās vācu velosipēdu fabrikās un mācīja tehniskajos kursos, lai iegūtu speciālas zināšanas un labākas iemaņas.

Atgriezies Rīgā, P.Ozolnieks saņēma bankas aizdevumu, nopirka zemes gabalu Pēterburgas šosejā 20, kā arī paplašināja esošo fabriku.
Līdz Pirmajam pasaules karam P.Ozolnieka velosipēdu galvenais modelis „Mars” kļuva par pazīstamu marku visā Baltijā un cēla firmas godu. No citu fabriku ražojumiem šie divriteņi atšķīrās ar savu stabilo konstrukciju un garu rāmi, vieglu un patīkamu gaitu.

1915. gadā sakarā ar vācu karaspēka tuvošanos Rīgai fabriku nācās evakuēt uz Maskavu, bet par Ozolnieks velosipēdu ražošanu Maskavā ziņu nav.

Pēc Pirmā pasaules kara 1921.gadā P.Ozolnieka velosipēdu fabrika darbu atsāka Rīgā. Tomēr atgūt pirmskara ražošanas līmeni sagādāja ievērojamas grūtības. Velosipēda izgatavošanas tehnoloģijas neatšķirās no pirms kara lietotās. Kaut arī divriteņi joprojām bija relatīvi smagi un radīja neveikla braucamrīka iespaidu, tie tomēr iekaroja uzticību tieši lauku iedzīvotāju vidū ar īpašo izturību un drošību. 20-to gados vairākās izstādēs P.Ozolnieks ieguva augstākās balvas par stabilo konstrukciju un kvalitāti: 1923.gadā Kuldīgas izstādē velosipēdi tika godalgoti ar Grand Prix, bet 1926. gadā Jelgavā – ar Goda krustu. Pateicoties šiem panākumiem, P.Ozolnieks divriteņiem deva tirdzniecības markas nosaukumu Grand Prix.

Līdz 1939. Gadam P.Ozolnieka velosipēdu fabrika jau bija kļuvusi par vienu no lielākajiem velosipēdu ražotājiem Latvijā- no 1921.gada līdz 1940. Gadam tika saražota ap 40 000 velosipēdu.
Nodibinoties padomju varai Latvijā, 1940.gada vasarā P.Ozolnieka fabrika darbu pārtrauca.

Tehniskie parametri

  • Manufacturer Pētera Ozolnieka fabrika
  • Izlaiduma gads